Kavşak - Bell Rock(Çankaya)/Five Hills Özgen Acar

ISBN:

Published: December 12th 2015

Paperback

207 pages


Description

Kavşak - Bell Rock(Çankaya)/Five Hills  by  Özgen Acar

Kavşak - Bell Rock(Çankaya)/Five Hills by Özgen Acar
December 12th 2015 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 207 pages | ISBN: | 9.65 Mb

Osmanlı İmparatorluğunun Ortadoğuda çökmesinin ardındaki gizemli oluşumlar yabancı kaynaklardan aktarılıyor. 20. yüzyılın başında Türkiye Cumhuriyetinin başkent Ankarada doğuşu ile 21. yüzyılın başındaki siyasal değişimler inceleniyor.1919daMoreOsmanlı İmparatorluğunun Ortadoğuda çökmesinin ardındaki gizemli oluşumlar yabancı kaynaklardan aktarılıyor.

20. yüzyılın başında Türkiye Cumhuriyetinin başkent Ankarada doğuşu ile 21. yüzyılın başındaki siyasal değişimler inceleniyor.1919da Mustafa Kemal Paşanın Ankaraya gelişinden sonra Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna yoklukklar içinde, ama coşkuyla yol alınıyor. Bir İngiliz diplomatı Ankarada büyükelçilik konutu için aranan arazinin Çankaya-Bellrockta bulunduğunu Londraya bildiriyor.Cumhuriyetin, Osmanlının küllerinden doğuşu, dünya ülkelerince hayranlıkla izleniyor. Döneminin dünya yöneticilerinin yanı sıra, Atatürkün ölümünün 25.

yıldönümğnde ABD Başkanı John F. Kennedy ve SSCB Başkanı Nikita Kuruşçevin Cumhuriyet gazetesi için yazara verdikleri demeçler de kitapta yer alıyor.Bir başka İngiliz diplomatı O günlerde genel inanç, Ankarada ağaç bile yetişmezdi... diyor, Bu nedenle günlüğü 60 kuruşa çalıştırılan bir bahçıvanı, elçilik bahçesinde ağaç dikimine başlatmıştık!

diye de ekliyor.İşte o günlerde, Ankara bozkırında tarıma da örnek olması için Atatürk Orman Çiftliği sıfırdan yaratılıyor. 1. derece sit alanı iken Beştepe-Five Hills üzerindeki, yeşil doku 21. yüzyılın başında yok edilerek, yerine bir kaçak saray yaratılıyor!Okurların önerileri üzerine yazarın Cumhuriyet gazetesindeki Kavşak köşesinde yayımladığı, 18 yazılık Bell Rock (Çankaya) - Five Hills (Beştepe) dizisinin yanısıra, dört dizi ve bir de tekyazı bu belgesel kitapta bir araya geliyor.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Kavşak - Bell Rock(Çankaya)/Five Hills":


lailyqaisyirah.com

©2009-2015 | DMCA | Contact us